Fuchs'un 115 yılı

Yerel Değerleri Kucaklamak, Küresel Başarıları Şekillendirmek: Fuchs'un Yüzyıllık Yolculuğu

Fuchs, kuruluşundan bu yana yerel değerleri saygıyla kucaklarken, küresel rekabetin dinamiklerini etik ilkeler çerçevesinde yönlendirmiştir. Fuchs, Türkiye'deki 115 yıllık  tarihi boyunca sadece sayısız "ilk "e imza atmakla kalmamış, aynı zamanda dört neslin ticari zekâsı ve deneyiminden güç alarak sektöründe emin adımlarla ilerlemiştir. Tarihi kilometre taşlarımız, övgülerimiz ve ticari zaferlerimizle donanmış olarak geleceğe doğru yolculuğumuz devam ediyor. Fuchs'un macerasını gerçekten anlamak için, bugünümüzü aydınlatan ve gelecekteki çabalarımıza rehberlik eden bir anlatı olan tarihimizi inceleyelim:

 • Temelin Atılması: Tekstil sektörü Kimyanın Önünü Açıyor

  1909 yılında, ailemizin ilk nesli ilk Fuchs şirketini kurarak tekstil ticareti yoluna girdi. Johann Fuchs, İsviçre'den İstanbul'a geldiğinde, başlangıçta tekstile odaklanan ticari girişiminin tam 40 yıl boyunca aynı yörüngeyi kararlılıkla takip edeceğini öngöremezdi.

 • Kimyasal Hammadde Ticaretine Girişmek

  1950'lerin başı, Fuchs'un ikinci ve üçüncü kuşakların rehberliğinde geçirdiği evrime tanıklık etti. Oscar ve Jean Jules Fuchs, kimyasal hammadde ticaretine girişerek bir döneme damgasını vurdu. Acentelik ilişkileri kuruldu ve tekstil ve kimya sektöründeki ilk temsilciliklerimiz Bükreş, Sofya ve Atina'da hayata geçti.

 • First Agency ile Uluslararası Vizyon

  Fuchs, o dönemde önde gelen bir kimyasal hammadde üreticisi olan Sachtleben'in temsilciliğini alarak uluslararası bir vizyona kavuştu. Bugün 2015'ten beri 'Huntsman' ve 2018'den beri 'Venator' olarak bilinen Sachtleben, Titanyum Dioksit, Baryum Sülfat (Sentetik) ve Lithopone gibi geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

 • Pazar Lideri Olarak Ortaya Çıkmak

  Akılcı acente stratejileri ve proaktif girişimler sayesinde Fuchs, özellikle Boya ve Vernik sektöründe pazar lideri olarak kendini kanıtlamıştır.

 • İş Ortaklıklarımızın Gelişimi

  1960'lı yıllar Fuchs'un tarihçesinde bir dizi iş ortaklığı başarısı ile karakterize edilen dikkate değer bölümler oluşturdu. Kayda değer başarılar arasında 1960'ta Reichhold, 1965'te Herberts ve 1968'de General Electric Plastics ile ortaklıklar sağlandı.

 • EMS ile Plastik Sektörüne Giriş

  Kimyasal hammadde tedarik alanını genişleten Fuchs, 1965 yılında EMS ile yaptığı iş ortaklığı anlaşmasıyla "Mühendislik Plastikleri" ürünlerini tedarik etmeye başladı. EMS ile ortaklık Elektrostatik Toz Boyaları piyasaya sürerken, PRIMID de Kauçuk Endüstrisi için çok çeşitli Epoksi Sertleştiriciler ve Yapıştırıcılar sundu.

 • Bir İş Ortaklığı Başarısı Daha: Wolff Walsrode

  Fuchs, dünyanın önde gelen nitroselüloz üreticilerinden Wolff Walsrode'nin temsilciliğini üstlendi. Daha sonra Wolff Walsrode, Bayer'in bir parçası haline geldi.

 • Fuchs'tan Stratejik Pazar Açılımları

  Fuchs, temsil ettiği şirketlerin ürünlerini olağanüstü satış ve pazarlama stratejileriyle iç pazara sundu. Fuchs'un başarısından ilham alan bazı üreticiler Türkiye'de kendi ofislerini bile kurdular. Bunlara örnek olarak General Electric Plastics (1968-1988) ve DSM Polymers International (1975-1996) verilebilir.

 • Yılların Sektör Liderliği

  Boya ve Kaplama sektörlerinde 1950'lerden bu yana sahip olduğumuz güçlü konumumuza dayanarak Fuchs, gelişen temsilcilikler ve dağıtım girişimlerinin gerektirdiği satış ve lojistik altyapı yatırımlarını yoğunlaştırdı.

 • Türkiye'yi Su Bazlı Reçinelerle Tanıştırıyoruz

  Fuchs, Türkiye'yi su bazlı reçinelerle tanıştırarak önemli bir dönüm noktasına imza attı. Su bazlı reçinelerde dünya lideri olan Johnson Polymer'i temsil eden Fuchs, Johnson Polymer'in Joncryl ve Jonwax ürünlerini iç pazara tanıttı.

 • Boya Sektöründe Güçlü Ortaklık

  Fuchs, Dekoratif, Endüstriyel Boyalar ve Termoset Plastikler için Renklendirme Sistemleri konusunda uzman olan Tikkurila ile bir iş ortaklığı anlaşması yaptı. Tikkurila, 2000 yılından bu yana Chromaflo olarak faaliyet göstermeye devam ediyor.

  Harcros Kimyasallar ile iş ortaklığı

  Fuchs, PVC stabilizatör ürünlerinde öncü olan Harcros Chemicals ile bir iş ortaklığı anlaşması imzaladı.

 • Dördüncü Nesil ve İlk Distribütörlükler

  1990'ların başında, dördüncü kuşak temsilci Oskar Fuchs liderliğindeki Fuchs, öncü distribütörlük girişimlerine başladı. Synthomer ve Sun Chemical önemli kilometre taşları oldu. Synthomer Teknik Tekstil, Boya ve Yapı Kimyasalları için Polimer Emülsiyonları tedarik ederken, Sun Chemical Organik Pigmentler, Sedefli Pigmentler, Metalik Pigmentler ve Pigment Dispersiyonları ile Fuchs'un ticaret ağına katkıda bulunmaktadır.

 • Mühlmeier Distribütörlüğü

  Seramik, Cam ve Çelik yapılarda Taşlama ve Aşındırıcı Boncuk üreticisi Mühlmeier, Fuchs'un distribütörlük ağına katıldı.

 • Türkiye'de Dağıtım Ağı Altyapısının Güçlendirilmesi

  Fuchs, pazar erişimini genişletmek için Türkiye'deki dağıtım altyapısını stratejik olarak güçlendirerek İzmir ve Mersin'de depo merkezleri kurdu.

 • Yeni İş Ortaklığı: Corob

  Boya endüstrisi için Boya Renklendirme ve Karıştırma Makineleri üreticisi olan Corob, Fuchs'un iş ortakları ekosistemine değerli bir katkı sağladı.

 • Boya Sektöründe İşbirliği

  Fuchs, HCA'nın yüksek konsantrasyonlu renklendiricilerini ürün tedarik portföyüne dahil etti.

 • Ticari İsimde Yenilik

  Fuchs yeni bir ticari isim benimsedi, 'Fuchs Kimyevi Maddeler Ltd. Şti.

 • Lubrizol Yenilikçi Ürünlerle FUCHS'a Katıldı

  Elektrostatik Toz Boya, Endüstriyel Boya, Gemi ve Ahşap/Mobilya Boyaları için Yüzey Düzenleyici (Waxes), Hiper Dispersan ve Polimer üreticisi olan Lubrizol, yenilikçi ürünleri ile FUCHS ailesinin ayrılmaz bir parçası oldu.

 • 'Katkı Maddeleri' Alanında Küresel Bir Devle Anlaşma

  Fuchs, küresel bir 'katkı maddeleri' pazarı lideri olan Elementis ile distribütörlük anlaşması imzaladı. Elementis, Dekoratif ve Endüstriyel Boyalar alanında geniş coğrafi bölgelerde tanınan seçkin bir ürün portföyüne sahiptir.

 • Ticari Unvanda Nihai Kimlik

  Fuchs, ticari unvanını 'Fuchs Kimya A.Ş.' olarak sağlamlaştırdı.
  Mükemmellik arayışına olan sarsılmaz bağlılığıyla Fuchs, hem dinamik hem de dönüştürücü bir yolculuğun senaryosunu yazmaya devam ediyor. Geçmişimiz başarılarla, geleceğimiz ise vaatlerle yankılanıyor. Yenilikleri kucaklayarak, ortaklıklar geliştirerek ve gelecek nesiller boyunca yankılanacak bir mirası şekillendirerek ilerlerken bize katılın.