TR | EN

Tarihçemiz

Fuchs, kurulduğu ilk günden itibaren yerel değerlere saygıyla yaklaşmış, global rekabet koşullarını etik kurallar çerçevesinde hassasiyetle yerine getirmiştir. Türkiye’deki 110 yıllık tarihi boyunca pek çok ‘ilk’e de imza atan, 4 kuşağın engin ticaret bilgisi ve deneyimiyle kendi sektöründe emin adımlarla büyüyen Fuchs; tarihindeki kilometre taşları, ödülleri ve ticari başarıları ile gelecek projeksiyonlarını oluşturmaya devam etmektedir. Fuchs’un geçmişini şekillendiren; bugününe ve geleceğine ışık tutan tarihine bir göz atmak gerekirse;

 • 1909

  Tekstil; kimyaya zemin hazırladı

  İlk kuşağın aile temsilcileri tekstil ticareti yapmak üzere ilk Fuchs şirketini kurduğunda, yıl 1909 idi. Johann Fuchs, İsviçre’den İstanbul’a geldiğinde, tekstil ile başladığı ticari serüveni tam 40 yıl boyunca, aynı çizgide devam edecekti.

 • 1950

  Kimyasal hammadde ticareti başladı

  1950’li yılların başında Fuchs, artık ikinci ve üçüncü nesil Fuchs’lara emanet büyüdü. Oscar ve Jean Jules Fuchs bu dönemde kimyasal hammadde ticaretine atıldı. Mümessillik organizasyonları başladı; Bükreş, Sofya ve Atina’da tekstil ve kimyasalları sektöründe ilk temsilcilikler faaliyete geçti.

 • 1956

  İlk mümessillikle gelen uluslararası vizyon

  Fuchs, zamanın en önemli kimyasal hammadde üreticisi Sachtleben’in mümessilliğini alarak uluslararası bir vizyon kazandı. 2015 yılında adını ‘Huntsman, 2018’de de ‘Venator’ olarak değişen şirket, bugün Titanyum Dioksit, Baryum Sülfat (Sentetik) ve Lithopon’dan oluşan geniş bir ürün çeşitliliğine sahip.

 • 1950’lerin sonu

  Pazarın lideri

  Fuchs, akılcı mümessillik stratejileri ve girişimleri sonucunda, özellikle Boya ve Vernik sektöründe pazar lideri olmayı başardı.

 • 1960’lar

  Mümessillik tarihinde başarıyla geçen yıllar

  Fuchs 1960’lı yıllarda, kendi tarihinin altın sayfalarını nice mümessillik başarısıyla doldurdu. Bunlardan en önemlileri: 1960 yılında Reichhold, 1965 yılında Herberts ve 1968 General Electric Plastics oldu.

 • 1965

  EMS ile ‘Plastik’ sektörüne giriş

  Kimyasal hammadde tedariği konusunda yıldan yıla pazardaki etkinlik alanını genişleten Fuchs, 1965 yılındaki EMS mümessilliği ile ‘Mühendislik Plastikleri’ alanında ürün tedariğine başladı. EMS; Elektrostatik Toz Boyalar için PRIMID, Epoksi Sertleştiriciler ve Kauçuk Sanayi için Yapıştırıcılar’dan oluşan geniş bir ürün çeşitliliğine sahip.

 • 1970

  Bir mümessillik başarısı daha… Wolff Walsrode

  Fuchs, dünyanın öncü nitro selüloz üreticilerinden Wolff Walsrode’nin mümessiliğini yapmaya başladı. Wolff Walsrode bir süre sonra Bayer tarafından satın alındı.

 • 1968-1975

  FUCHS’un parlak pazar stratejileri

  Fuchs, mümessilliğini yaptığı şirketlerin ürünlerini öylesine nitelikli satış ve pazarlama stratejileriyle iç pazara sundu ki, bazı üreticiler Fuchs’un bu başarısının rüzgarıyla Türkiye’de kendi ofislerini açmaya karar verdi. Bunlardan en göze çarpanları, 1968 yılında başlayan ve kendi ofislerini kurdukları 1988 tarihine kadar devam eden General Electric Plastics mümessilliği ile; 1975 yılındaki DSM Polymers International mümessilliği oldu. DSM Polymers International mümessilliği, kendi Türkiye ofislerini faaliyete geçirdikleri 1996 yılına kadar devam etti.

 • 1980

  Sektör liderliği ile geçen yıllar

  Fuchs, Boya ve Kaplama sektörlerinde 1950’li yıllardan beri süregelen liderliğini pekiştirerek yeni mümessillikler ve distribütörlük girişimleri için gereken satış ve lojistik altyapı yatırımlarına hız verdi.

 • 1985

  Türkiye, su bazlı reçinelerle tanıştı

  Su bazlı reçinelerin Türkiye’deki ilk tanıtımlarını yapan Fuchs; bu sırada, dünyanın en önemli su bazlı reçine üreticisi Johnson Polymer’in Türkiye’deki mümessili idi. Johnson Polymer’in Joncryl ve Jonwax ürünleri, ilk kez Fuchs tarafından iç pazara sunuldu.

 • 1989

  Boya’da güçlü ortaklık

  Fuchs; Dekoratif, Endüstriyel Boya ve Termoset Plastikler için Tinting Renklendirme Sistemleri alanında uzman Tikkurila ile mümessillik anlaşması imzaladı. Tikkurila, 2000 yılından itibaren ticaret hayatına Chromaflo adıyla devam etti.

  Harcros Chemicals mümessilliği

  Fuchs, PVC stabilizatör ürünlerine imza atan Harcros Chemicals ile mümessillik anlaşması imzaladı.

 • 1990

  Dördüncü nesil ve ilk distribütörlükler

  Fuchs, 1990’lı yılların başından itibaren, dördüncü kuşak temsilci Oskar Fuchs liderliğinde distribütörlük atılımlarına start verdi. Synthomer ve Sun Chemical, Fuchs’un yeni distribütörlükleri olarak şirket tarihine geçti. Synthomer; Teknik Tekstil, Boya ve Yapı kimyasalları sektöründe Polimer Emisyonları; Sun Chemical ise Organik Pigmentler, Sedef Pigmentler, Metalik Pigmentler ve Pigment Dispersiyonları alanındaki ürünleriyle Fuchs’un ticaret ağına katıldı.

 • 1991

  Mühlmeier distribütörlüğü

  Seramik, Cam ve Çelik yapıda Öğütücü ve Aşındırıcı Boncuklar üreten Mühlmeier, Fuchs’un distribütörlük ağında yerini aldı.

 • 1993

  Türkiye’de daha güçlü dağıtım ağı alt yapısı

  Fuchs, Türkiye’deki pazar alanını genişletmek için güçlü bir dağıtım altyapısı geliştirme kararı aldı ve bu yöndeki yatırımlarına hız verdi. İzmir ve Mersin, Fuchs’un yeni depo merkezlerini faaliyete geçirdiği şehirler oldu.

 • 1996

  Yeni iş ortağı; Corob

  Boya sektörü için Boya Renklendirme ve Karıştırma Makineleri üreten Corob, Fuchs’un iş ortakları ekosistemine dahi oldu.

 • 2000

  ‘Boya’da göz alıcı işbirliği

  HCA’nın yüksek konsantreli renklendiricileri, Fuchs’un ürün tedariği portföyüne girdi.

 • 2004

  Ticari unvanda yenilik

  Fuchs, ticari unvanını ‘Fuchs Kimyevi Maddeler Ltd. Şti.’ olarak değiştirdi.

 • 2014

  Lubrizol, yenilikçi ürünleriyle FUCHS’ta

  Elektrostatik Toz Boya, Endüstriyel Boya, Gemi ve Ahşap/Mobilya Boyaları için Yüzey Düzenleyici (Vakslar), Hiperdispersant ve Polimer üreticisi Lubrizol, inovatif ürünleriyle FUCHS ailesine katıldı.

 • 2017

  ‘Katkılar’da dünya devi ile anlaşma

  ‘Katkılar’ alanında global pazar liderlerinden biri olan Elementis ile distribütörlük anlaşması imzalandı. Elementis, Dekoratif ve Endüstriyel Boya alanında, dünyanın geniş coğrafyasında tercih edilen seçkin bir ürün portföyüne sahip.

 • 2018

  Ticari unvanda nihai kimlik

  Fuchs, ticari ünvanını Fuchs Kimya A.Ş. olarak değiştirdi.